Tegoroczne obchody Dnia Patrona Miasta, które odbyły się 10 czerwca, przybrały wyjątkowo uroczysty kształt, ponieważ jednocześnie świętowano 240.rocznicę przybycia do Jarosławia oo. Dominikanów.
W uroczystościach uczestniczyli uczniowie klasy VI naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym.

Świętowanie rozpoczęło się w ratuszu, gdzie złożono kwiaty przed tablicą poświęconą Patronowi Miasta. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta z jarosławskiego Rynku do bazyliki pw. Matki Bożej Bolesnej, gdzie posługują dominikanie.

Tutaj podczas Eucharystii, w której uczestniczyli m.in. posłowie oraz władze z Burmistrzem Miasta – Waldemarem Paluchem, o. Jarosław Głodek OP przypomniał ciekawe epizody z życia bł. o. Michała Czartoryskiego. Następnie odbyło się spotkanie z gościem honorowym - Witoldem Czartoryskim - Prezesem Zarządu Fundacji Pełkińskiej XX Czartoryskich.

Ojciec Michał Czartoryski OP, który został obrany Patronem Miasta jeszcze w 2005 roku – to urodzony w 1897 roku w Pełkiniach książę, żołnierz, wychowawca, ale przede wszystkim ksiądz, należący do Zakonu Kaznodziejskiego, czyli oo. Dominikanów.Został rozstrzelany przez Niemców 6 września 1944 roku, gdy podczas powstania warszawskiego opiekował się rannymi w szpitalu. Warto pamiętać o człowieku, który miał w sobie tyle odwagi, życzliwości i miłości, że nie wahał się poświęcić swojego życia tym, którzy go potrzebowali.