Chipsy, słodycze i napoje gazowane często są nie tylko powodem otyłości wśród dzieci, ale także negatywnie wpływają na zdrowie psychofizyczne. Na podstawie badań stwierdzono związek między spożywaniem śmieciowego jedzenia, a podwyższoną nadpobudliwością. Niewłaściwe odżywianie prowadzi do utraty uwagi i koncentracji u dziecka. Badania wykazały, że dzieci, które piły napoje zawierające chemiczne dodatki są bardziej narażone na problemy z koncentracją, tracą panowanie, są nadpobudliwe, mają problemy ze snem. Do szczególnie źle wpływających na nerwy substancji należy glutaminian monosodowy, który dodawany jest m.in. do sztucznych kostek rosołowych, czipsów czy magi (warto czytać skład produktów).

Żywność przemysłowa charakteryzuje się zbędnymi dodatkami - wypełniaczami i konserwantami, które negatywnie wpływają na zdrowie, szczególnie jeśli są przyjmowane w dłuższym okresie czasu. Wypłukują one z organizmu witaminy i ochronne mikroelementy, przyczyniając się tym samym do chorób.

Co więcej naukowcy dowodzą, że długotrwałe dostarczanie organizmowi artykułów bogatych w cukry pogarsza proces uczenia się, ponieważ negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Nie warto więc podsuwać dzieciom słodyczy, lecz raczej owoce, które zawierają witaminy i mikroelementy - latem nasze, miejscowe jabłka, gruszki itp., zimą - cytrusy.

Więcej informacji na:

dzieci.pl

akademiawitalnosci.pl - Żywienie a sprawność umysłowa dzieci.

zwierciadlo.pl - Co jeść, aby mózg pracował optymalnie?