Czytanie dziecku książek sprawia, iż dzieci znacznie szybciej zaczynają czytać samodzielnie i dużo lepiej radzą sobie w szkole. Książki rozwijają wyobraźnię, poszerzają zasób słownictwa, budują więź między dziećmi a czytającym rodzicem, książki rozwijają!

Warto mieć swoją biblioteczkę dla malucha, gdyż młodsze dzieci lubią wielokrotnie wracać do swoich ulubionych książek. Warto również zaprowadzić dzieci do biblioteki szkolnej, a starsze dzieci zapisać również do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu www.mbp.jaroslaw.pl.

Wiek ok. 1,5 roku:*

1. Jan Brzechwa - Wiersze (6) – polecamy małe kartonowe książeczki, które dziecko będzie mogło też samo przeglądać;
  2. Julian Tuwim - Wiersze dla dzieci (6) – polecamy małe kartonowe książeczki, które dziecko będzie mogło też samo przeglądać;
  4. Marta Bogdanowicz (opracowanie) - Rymowanki – przytulanki (subiektywna ocena: 5) – fajne wierszyki i zabawy z dziećmi, kiepskie wydanie – słabe ilustracje, papier, format…;
  5. Czesław Janczarski - Miś Uszatek (5)
  6. Sam McBratney - Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham (6) – krótka książka, drogo…
  7. Joanna Papuzińska - Śpiące wierszyki (6)
  8. Janosch - Ach, jak cudowna jest Panama (5); Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś (5,5)
  9. Eliza Piotrowska – Bajka o drzewie
  10. M. Strzałkowska - ABC Uczę się. (6), A, O, I, E, U, K, S, T, 3, 4, 5, 6 (– dziecko szybko zapamięta litery i poszerzy zasób słownictwa)
  11. Zagadki dla maluchów

Od 3,5 lat:

1. Jan Brzechwa - Wiersze i bajki (6)
  2. Astrid Lindgren - Lotta z ulicy Awanturników (6);
  3. Paulette Bourgeois, Brenda Clark – cała seria o Franklinie (6)
  4. M. Strzałkowska - Seria ABC Uczę się. (6)
  5. Gilbert Delahaye – Martynka jest chora (6)
  6. Nele Most, Annet Rudolph - Wszystko moje (5); Co wolno, a czego nie wolno (4,5)
  7. Dimiter Inkiow - Ja i moja siostra Klara (6)
  8. Renata Piątkowska - Opowiadania z piaskownicy (5,5)

Od 4 lat:

1. Wanda Chotomska – Wiersze (6)
  2. Renata Piątkowska - Na wszystko jest sposób (6);
  3. Danuta Wawiłow – Wiersze (5,5)
  4. Seria ABC Uczę się. (6)
  5. Hans Christian Andersen – Baśnie (5,5)
  6. Astrid Lindgren - seria o Pippi Pończoszance (6); Emil ze Smalandii (5)
  7. Florence and Richard Atwater - Pan Popper i jego pingwiny (5)
  8. Hugh Lofting - Doktor Dolittle i jego zwierzęta (5)
  9. Max Velthuijs - Żabka i obcy (4,5)

od 6 lat:

1. Renata Piątkowska - Nie ma nudnych dni (5,5)
  2. Roksana Jędrzejewska-Wróbel – Sznurkowe historie (5,5)
  3. Roksana Jędrzejewska-Wróbel – Maleńkie Królestwo królewny Aurelki (6)
  4. Ludwik Jerzy Kern - Wiersze dla dzieci
  5. Grzegorz Kasdepke – Detektyw Pozytywka (jest też wersja audio)

Od 7 lat:

1. Anne Cath. Westly - 8+2 i ciężarówka (5,5)
  2. W. Markowska, A. Milska - Baśnie z dalekich wysp i lądów (5,5)
  3. Kamil Giżycki - Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego
  4. J. Canfield, M. i P. Hansen, I. Dunlap - Balsam dla duszy dziecka (6)

* Wiek dziecka podany jest jedynie orientacyjnie. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i ma swoje własne zainteresowania.

Więcej ciekawych książek (nie tylko dla dzieci) można znaleźć na "Złotej liście" książek do czytania dzieciom (plik do pobrania: zlotalista.pdf) publikowanej na witrynie Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" www.calapolskaczytadzieciom.pl. Na witrynie znajdziemy mnóstwo informacji dotyczących wychowywania i wspierania rozwoju dzieci.